A24 Sail Numbers
Boat Name
Keel and rig
Owner
Location
Notes/Links
Where the sail number is not known then the boat is listed randomly at the end
Names in brackets are previous names
If no note then default is fin with masthead rig
If from Butler’s list then location is location of owner or first owner if more than one.
Full addresses are not listed for privacy reasons
Underlined links are to the owners page in the Flickr Achilles Group
1
Oliver Lee
Butler’s 1980 list
2
Superachilles
3
Oliver Lee
Butler’s 1980 list
4
Oliver Lee
Butler’s 1980 list
5
Oliver Lee
Butler’s 1980 list
6
Oliver Lee
Butler’s 1980 list
7
Oliver Lee
Butler’s 1980 list
8
Oliver Lee
Butler’s 1980 list
9
Oliver Lee
Butler’s 1980 list
10
Oliver Lee
Butler’s 1980 list
11
Achilles
Cornel Carpenter
12
Achilles
Sevenoaks
Butler’s 1980 list
13
Treize
Penarth
Butler’s 1980 list
14
Sweden
Butler’s 1980 list
15
Penelope
Truro
Butler’s 1980 list
16
Sparetime
Co Cork
Butler’s 1980 list
17
Geneva
Exhibited 1970 London Show
Butler’s 1980 list
18
Germany
Butler’s 1980 list
19
Switzerland
Butler’s 1980 list
20
Switzerland
Butler’s 1980 list
21
Switzerland
Butler’s 1980 list
22
Triple & 7/8 rig
Switzerland
Butler’s 1980 list
23
Switzerland
Exhibited 1970 Geneva Show
Butler’s 1980 list
24
Sweet Lucy
(La Novia II)
Bob Powell
Falmouth
25
Snowmane
Southampton
Butler’s 1980 list
26
Circe
Surrey
Butler’s 1980 list
27
Switzerland
Butler’s 1980 list
28
Montreux
Butler’s 1980 list
29
Lutry
Butler’s 1980 list
30
Megnau
Butler’s 1980 list
31
Switzerland
Butler’s 1980 list
32
Davara
Switzerland
Demonstration Boat
Butler’s 1980 list
33
Troika
Bedford
Butler’s 1980 list
34
Jupiter
Tunbridge
Butler’s 1980 list
35
Lyanne
South Africa
Butler’s 1980 list
36
Scallywag
Fort William
Butler’s 1980 list
37
Elodie
Switzerland
Butler’s 1980 list
38
Switzerland
Butler’s 1980 list
39
Carn Dearg
Edinburgh
Butler’s 1980 list
40
Merlin
(Miss Muffett)
Ron Dustow
Cornwall
41
Rascal
(Petit Chou}
Kevin Burke
Simon Milner
Dun Laoghaire YC, Dublin
42
Easy Rider
Ipswich
Butler’s 1980 list
43
Alouette
(Scamander)
Peter Watson
Paglesham, River Roach,Essex
44
Turtle
Blackpool
Butler’s 1980 list
45
Switzerland
Exhibited 1971 Zurich Show
Butler’s 1980 list
46
Switzerland
Butler’s 1980 list
47
Switzerland
Butler’s 1980 list
48
Scarlet O’Hara
John Williams
Hobbs Point, Pembroke
49
Germany
Exhibited 1971 Hamburg Show
Butler’s 1980 list
50
Flicka II
Newport, Gwent
Exhibited  1971 London Show
Demonstration Boat
Butler’s 1980 list
51
Isla
Switzerland
Butler’s 1980 list
52
Evenstar
7/8 rig
Colin Graham
Larne, N Ireland
53
Sybilian
Scotland
Butler’s 1980 list
54
Nimrodel
Scotland
Butler’s 1980 list
55
Morfarch
Triple & 7/8 rig
Warwicks
Butler’s 1980 list
56
Sceptre
Co Antrim
Butler’s 1980 list
57
Lausanne
Butler’s 1980 list
58
Morges
Butler’s 1980 list
59
Liselle II
(Spirit of Barfoil)
Martin Heap
Cavey Island
60
Phocus
Herts
Butler’s 1980 list
61
Gruntled
Herts
Butler’s 1980 list
62
Switzerland
Butler’s 1980 list
63
Minnaloushe
Ramsgate
Butler’s 1980 list
64
Helm’s Deep
(Smudgers Too)
(Sysygy)
Ryan Charteris
Donaghadee,
Northern Ireland
65
Blucky
(Spirit of Delight)
Steve Fyfe
66
Lucy Bunting
Triple & 7/8 rig
Lancaster
Butler’s 1980 list
67
Switzerland
Butler’s 1980 list
68
Switzerland
Butler’s 1980 list
69
Switzerland
Butler’s 1980 list
70
Sehlola
Rob Strawbridge
Weston-super-Mare
71
Switzerland
Butler’s 1980 list
72
Switzerland
Butler’s 1980 list
73
Switzerland
Butler’s 1980 list
74
Rapperswill
Butler’s 1980 list
75
Switzerland
Butler’s 1980 list
76
Smudger’s Nudger
Scotland
Exhibited 1971 Southampton Boat Show
Butler’s 1980 list
77
Rebel
Cork
Butler’s 1980 list
78
Sandpiper
Triple & 7/8 rig
Mumbles
Butler’s 1980 list
79
Switzerland
Butler’s 1980 list
80
Switzerland
Butler’s 1980 list
81
Switzerland
Butler’s 1980 list
82
Switzerland
Butler’s 1980 list
83
Switzerland
Butler’s 1980 list
84
Aldebaran
Triple & 7/8 rig
Tynemouth
Butler’s 1980 list
85
White Mistress
South Africa
Butler’s 1980 list
86
Yin Ogin
(Sarahlia)
Brain Quayle
Isle of Man
87
Cocktail
Bermuda
Butler’s 1980 list
88
Papillon
Holland
Butler’s 1980 list
89
Switzerland
Butler’s 1980 list
90
Triton
Triple & 7/8 rig
Birmingham
Butler’s 1980 list
91
Blue Mink
Triple & 7/8 rig
Cumbria
Butler’s 1980 list
92
Cleaver
Triple & 7/8 rig
Swansea
Butler’s 1980 list
93
Andante
Surrey
Butler’s 1980 list
94
Crazy Puffin
(Moonfleet)
Iain Anderson
Helensburgh Sailing Club
95
Kttiwake
Triple & 7/8 rig
Jimmy Tank
Doncaster
96
Pyrrhus
Isle of Wight
Butler’s 1980 list
97
Polyxena
London
Butler’s 1980 list
98
Achilles Folly
Isle of Wight
Butler’s 1980 list
99
Primrose
Triple & 7/8 rig
Guildford, Surrey
Butler’s 1980 list
100
Transvaal, South Africa
Exhibited 1972 London Boat Show Butler’s 1980 list
101
Transvaal, South Africa
Butler’s 1980 list
102
Prowler (Pintail)
Triple & 7/8 rig
Peter King
Langstone (Southsea Mairna)
103
Kindly Light
Helston, Cornwall
Butler’s 1980 list
104
Freedom
Triple & 7/8 rig
AlexRich
Newport & Usk Sailing Club
105
Hermes
Triple & 7/8 rig
Penarth, Glamorgan
Butler’s 1980 list
106
Stine
Copenhagen
Exhibited 1971 Emtec, Hamburg Butler’s 1980 list
107
Colette
Shepperton, Middlesex
Butler’s 1980 list
108
Solas
Argyle, Scotland
Butler’s 1980 list
109
Pyrrha
Triple & 7/8 rig
London
Butler’s 1980 list
110
Achilles of Abersoch
Essex
Butler’s 1980 list
111
Aquatonic (Briseis)
Triple
Nick Sawyer
Aberaeron, West Wales
112
Neath, Glamorgan
Butler’s 1980 list
113
Tiptoe of Tara
 (Little Bird)
David Henley
Castle Cove SC, Weymouth
114
Javian
Devizes, Wiltshire
Butler’s 1980 list
115
Tracy Ann (Lady Gillian)
Triple & 7/8 rig
Steven Mead
Langstone Harbour
116
Belfast
Butler’s 1980 list
117
Marilla
Inverness
118
Angel
(Sans-Dans) (Sundance)
Trevor Lewis
Saldanha, South Africa
119
Achilles of Denmark
Copenhagen, Denmark
Exhibited 1972 Copenhagen Show Butler’s 1980 list
120
Copenhagen, Denmark
Butler’s 1980 list
121
Sabrina
Copenhagen, Denmark
Butler’s 1980 list
122
Baltic Pearl (Jessica Joy
Anders Hansen
Baltic Sea, Denmark
123
Achilles of Mumbles
Mayals, Swansea
Butler’s 1980 list
124
Havtyren
Dragor, Denmark
Butler’s 1980 list
125
Katinka
Denmark
Butler’s 1980 list
126
Monica
Copenhagen, Denmark
Butler’s 1980 list
127
Windy
Denmark
Butler’s 1980 list
128
Camalina
(Plisky)
Jan Wingreen
Svendborg in Denmark
129
Eljaan
Denmark
Butler’s 1980 list
130
Elvira (Lillesoster)
Thomas Visby
Fjellebroen harbour, Fyn, Denmark
131
Malu
Denmark
Butler’s 1980 list
132
Gambling Dice (Mumblebee)
Peter Halcrow
Ardrossan, Scotland
133
Merry J
Southampton
Butler’s 1980 list
134
Merganser (Lady Hamilton)
Matt Benville
Dublin, Ireland
135
Rika
Triple & 7/8 rig
Malden, Essex
Butler’s 1980 list
136
Bluetit
Triple & 7/8 rig
Cheshire
Butler’s 1980 list
137
Impromptu
Weymouth
Butler’s 1980 list
138
Nefertiti
Triple & 7/8 rig
Wimborne, Dorset
Butler’s 1980 list
139
Idlevice
Stockport, Chesire
Butler’s 1980 list
140
Aquarius
Meltham, Yorks
Butler’s 1980 list
141
Vim
Ian Shearer
Rye
142
Kathy
Weston-Super-Mare
Exhibited 1972 Southampton Show Butler’s 1980 list
143
Uzella
Fowey, Cornwall
Butler’s 1980 list
144
Colma II
Orpington, Kent
Butler’s 1980 list
145
Thetis (Tern II)
Peter Clarke
River Deben
146
Jennie B (Chicka)
Ian Scanlan
Ullswater, YC, Cumbria
147
Goskar
Ron Dustow
Falmouth
148
Bridgend, Glamorgan
Butler’s 1980 list
149
Isle of Wight
Butler’s 1980 list
150
Zanada
Skerries, Ireland
Butler’s 1980 list
151
Ceol Mara II
East Kilbride, Lanarkshire
Butler’s 1980 list
152
Zircon
Glasgow
Butler’s 1980 list
153
Free ‘n easy
Triple & 7/8 rig
Margate, Kent
Butler’s 1980 list
154
Terpsichore
Chris Douglas
????
155
Stormalong IV
Cheshire
Butler’s 1980 list
156
Snowgoose
Tim Tregear
Falmouth
157
Advocaat
Triple & 7/8 rig
Benfleet, Essex
Butler’s 1980 list
158
Spindrift
Milford Haven
159
Mingming II (Amie-Lou, Sieglind)
Triple & 7/8 rig
Roger Taylor
Burnham-on-Crouch
160
Deidamia
Clevland
Butler’s 1980 list
161
Sun-Dancer
Chieveley, Berks
Butler’s 1980 list
162
Corallina
Bromborough, Cheshire
Butler’s 1980 list
163
Drumbeat
Triple & 7/8 rig
Cardigan, Dyfed
Butler’s 1980 list
164
Styx
Cregagh, Belfast
Butler’s 1980 list
165 1165C
Sula
Alan Hendry
Rosneath
166
Senobia
N Ireland
Butler’s 1980 list
167
Excalibur
Triple & 7/8 rig
Aberaeron, Dyfed
Butler’s 1980 list
168
Teal
Holmrock, Cumbria
Butler’s 1980 list
169
Blue (Chill-Sea)
Andy & Rod Holliman
Falmouth
170
Cariad
Triple & 7/8 rig
Alun Jones
Cardigan, West Wales
171
Charlotte Gertrude
Triple & 7/8 rig
Andrew Hewitt
Rye, East Sussex
172
Aurora
Seaham, Co Durham
Butler’s 1980 list
173
Simjandi
Kent
Butler’s 1980 list
174
Tyche
West Kirby, Cheshire
Butler’s 1980 list
175
Chaos
Isle of Wight
Butler’s 1980 list
1176(176)
Spring Run
Ian Wallace
Oban
177
Corab
Ipswich, Suffolk
Butler’s 1980 list
178
Sundowner II
Crowthorne, Berks
Butler’s 1980 list
179
(IRL 1463)
Into the Mystic (Felicia)
Dermot Tynan
Parkmore, Galway Bay
180
Pepperpot
Simon Ruddick
Weymouth SC
181
Tabatha (Amanda)
Robin Gordon
Rye
182
Schi-Ella
Weymouth, Dorset
Butler’s 1980 list
183
Adlib
Wayne Kennedy
Plymouth
184
Hesperia
Nuneaton
Butler’s 1980 list
185
Baticola
Brighton
Butler’s 1980 list
186
Suomi (Pieces of Eight)
Peter Lockwood
Lydney
187
Clarevouyant
Triple & masthead rig
West Kirby, Chesire
Butler’s 1980 list
188
U-Who
Southampton
Butler’s 1980 list
189
Patricia Elaine II
Southampton
Butler’s 1980 list
190
Pipette
Glasgow
Butler’s 1980 list
191
La Marquita
Cardiff
Butler’s 1980 list
192
Seabird (Aderyn Mor)
Triple & masthead rig
Rob Williams
Emsworth, Chichester Harbour
193
Shou
Switzerland
Butler’s 1980 list
194
Switzerland
Butler’s 1980 list
195
Punch
Switzerland
Butler’s 1980 list
196
Chance III
Switzerland
Butler’s 1980 list
197
Switzerland
Butler’s 1980 list
198
Wizzy-Woz
Warwicks
Butler’s 1980 list
199
Sven
Weymouth, Dorset
Butler’s 1980 list
200
Achilles of Cuan
Lisburn, N Ireland
Butler’s 1980 list
201
Somerset
Butler’s 1980 list
202
London
Butler’s 1980 list
203
Achilles Heel
Dundee, Scotland
Butler’s 1980 list
204
Blue Streak
Triple & masthead rig
Bristol
Butler’s 1980 list
205
Sayidda
Holland
Butler’s 1980 list
206
Huesca
Triple & masthead rig
Swansea
Butler’s 1980 list
207
Joie de Vivre
Holland
Butler’s 1980 list
208
Shoestring (Gweric)
Triple & masthead rig
Richard Adams
Beaumaris, Anglesey, North Wales
209
Alisa Craig
Romsey,Hants
Butler’s 1980 list
210
Judi
Edinburgh
Butler’s 1980 list
211
Josette
Triple & masthead rig
Clevedon, Avon
Butler’s 1980 list
212
Moonlight
Hayling Island, Hants
Butler’s 1980 list
213
Last Tango
Sutton, Surrey
Butler’s 1980 list
214
Amrum
Peter Jenner
Lossimouth Marina, Scotland
215
Blue Myth
Triple & masthead rig
Shrewsbury
Butler’s 1980 list
216
Rooster
Weybridge, Surrey
Butler’s 1980 list
217
Tantrum
Broadstone, Dorset
Butler’s 1980 list
218
Tallisman
Merseyside
Butler’s 1980 list
219
Pheonix
Triple & masthead rig
Tiverton, Devon
Butler’s 1980 list
220
Lyon (Smooth Hound)
Richard Edy
Hardway, Gosport, Solent
221
Blue Haven
Triple & masthead rig
Mathew ?
Swansea
222
Manitas
Ray Canning
Poole Harbour
223
Pisces
Weymouth, Dorset
Butler’s 1980 list
224
Outlaw
(Zoe,Suzy Shoes, Skiros)
Geoffrey Earle
Walton Backwaters
225
Swan
Triple & masthead rig
Jeff Adams
Patricia Briley
Milford Haven
226
Sea Dancer
(Gremlin,
Ymdrech)
Triple & masthead rig
Steve Ray
Fareham Creek
227
Triple & masthead rig
Neath, Glamorgan
Butler’s 1980 list
228
Maxwell
Triple & masthead rig
Carmarthen
Butler’s 1980 list
229
Born Free
Solihull, Warwicks
Butler’s 1980 list
230
Denmark
Exhibited 1974 Copenhagen Show Butler’s 1980 list
231
Raan
(Too Much, Matopos)
Ben Hell
Beregn op Zoom, Netherlands
232
Archimedes
Triple & masthead rig
Ria & Richard Woffinden
Mumbles Yacht Club, Swansea Bay, South Wales
233
Crimond
Triple & masthead rig
Carnforth, Lancs
Butler’s 1980 list
234
Gossip
Triple & masthead rig
Kent
Butler’s 1980 list
235
Beautiful Noise
Wantage, Oxon
Butler’s 1980 list
236 363963
(NZL823)
Songeur
Anton Lawrence
New Zealand
AZAB 75 & OSTAR 76
Anton Lawrence
237
Artemis
Triple & masthead rig
Lisa Pini
238
Serendipity
Triple & masthead rig
Wirral, Merseyside
Butler’s 1980 list
239
Amanda
Triple & masthead rig
London
Butler’s 1980 list
240
Hell For Leather
Glos/Switzerland
Butler’s 1980 list
241
Switzerland
Butler’s 1980 list
242
Switzerland
Butler’s 1980 list
243
Switzerland
Butler’s 1980 list
244
Switzerland
Butler’s 1980 list
245
Poxdes
Switzerland
Butler’s 1980 list
246
Chiron
Triple & masthead rig
Horsham, W Sussex
Butler’s 1980 list
247
Geordie
Edinburgh
Butler’s 1980 list
248
Hedonist
Stafford
Butler’s 1980 list
249
Hafren
Simon Ellis
Aberearon
250
Goodwill
Milford Haven
Butler’s 1980 list
251
Pippin
Denmark
Butler’s 1980 list
252
Najade
Denmark
Butler’s 1980 list
253
Wali
Denmark
Butler’s 1980 list
254
Denmark
Butler’s 1980 list
255
Holland
Butler’s 1980 list
256
Holland
Butler’s 1980 list
257
Denmark
Butler’s 1980 list
258
Denmark
Butler’s 1980 list
259
Denmark
Butler’s 1980 list
260
Denmark
Butler’s 1980 list
261
Denmark
Butler’s 1980 list
262
Denmark
Butler’s 1980 list
263
Joanne
Edinburgh
Butler’s 1980 list
264
Clytie
(Phaedra)
(Achillin)
Triple & masthead rig
Richard Pollard
Singapore
265
Switzerland
Exhibited 1975 Geneva Boat Show Butler’s 1980 list
266
Switzerland
Butler’s 1980 list
267
Switzerland
Butler’s 1980 list
268
Switzerland
Butler’s 1980 list
269
Switzerland
Butler’s 1980 list
270
France
Exhibited 1974 Earls Court & South of France Butler’s 1980 list
271
Water Music (Satsuma)
Triple & masthead rig
Alan Price
Aberaeron, West Wales
Exhibited 1974 London Show
272
Aries
Triple & masthead rig
Neath, Glamorgan
Butler’s 1980 list
273
Ramsgate, Kent
Butler’s 1980 list
274
Jem (Jemcrow)
Doug McCloud
Newport, NUSC
275
Polly
Glasgow
Butler’s 1980 list
276
Ragnar
Fife, Scotland
Butler’s 1980 list
277
Dutch Courage
Guido Bugmann
Tamar, Plymouth
278
Glasgow
Butler’s 1980 list
279
Doran Gorm
Andrew Rycroft
Loch Lomond
280
Chione
Glasgow
Butler’s 1980 list
281
Sweded
Exhibited 1974 Stockholm Show Butler’s 1980 list
282
Sagitta
Triple & masthead rig
David Smith
Wick,Caithness
283
Dulcie
Triple & masthead rig
Ilford, Essex
Butler’s 1980 list
284
Gouda, Holland
1974 Hiswa Show Boat  
Butler’s 1980 list
285
Xabier Arraiago Azkarate
Basque Country, Northern Spain
1974 Brussels Show Boat
286
Tarka
Suffolk
Butler’s 1980 list
287
Gouda, Holland
Butler’s 1980 list
288
Gouda, Holland
Butler’s 1980 list
289
Cerise
Exeter, Devon
Butler’s 1980 list
290
Yippee
Argyll
Butler’s 1980 list
291
Taunton, Somerset
Butler’s 1980 list
292
Mae Pen Rai
Triple & masthead rig
Cambridgeshire
Butler’s 1980 list
293
Achilles of Wearside
Stokesley, North Yorkshire
Butler’s 1980 list
294
Lec-N
Channel Islands
Butler’s 1980 list
295
Seasmoke
Heswall, Cheshire
Butler’s 1980 list
296
Belgium
Butler’s 1980 list
297
Belgium
Butler’s 1980 list
298
Gouda, Holland
Butler’s 1980 list
299
Corsapenk
Gouda, Holland
Butler’s 1980 list
300
Torino, Italy
Exhibited 1974 Southahmpton and Genoa Shows Butler’s 1980 list
301
Suntiki
Gouda, Holland
Butler’s 1980 list
302
Zethar (Nonchalance)
Geoff Marks
Falmouth
303
Amaryllis
Andrew Curry
Groomsport, N. Ireland
304
Hideaway
London
Butler’s 1980 list
305
Brisis (Klaas Duit)
Marknesse, Netherlands
306
Tenacious (Moon Dog, Palaver)
Graham Humphries
Eastbourne
307
Argo
Clevedon, Avon
Butler’s 1980 list
308
Eclipse
Lancaster
Butler’s 1980 list
309
Thetis
Les Franks
Chris Hamlett
Harlepool Marina
310
Windrush
Dave Farmer
Castle Cove Sailing Club, Weymouth
311
Brandysnap
Triple & masthead rig
Congleton, Cheshire
Butler’s 1980 list
312
Pot Luck
Rochdale, Lancs
Butler’s 1980 list
313
The Heel
Papua New Guinea
Butler’s 1980 list
314
Achilles of Whitby
Calverley, Yorks
Butler’s 1980 list
315
Eva
 (Adams Crib)
Triple & masthead rig
Keith Waite
Burry Port, South Wales
316
Aragon
Triple & masthead rig
Lancaster
Butler’s 1980 list
317
Kismet
(Achilles of Aquatic)
Jeff Lonsdale
Stayport, Fife
318
Gouda, Holland
Butler’s 1980 list
319
Dundee
Butler’s 1980 list
320
Hotfoot (Misty)
Peter Harrison
Carlyon Bay - St. Austell
321
Noctua
Triple & masthead rig
Hullbridge, Essex
Butler’s 1980 list
322
Ferie
Glasgow
Butler’s 1980 list
323
Belgium
Butler’s 1980 list
324
Chilli Pepper (Sunbird of Arne)
??
Falmouth
325
Tejeda
Triple & masthead rig
John Griffiths
Tenby,           South Wales
326
Firefly (Grace)
Triple & masthead rig
Barry Rees
Solva, South Wales
327
Quadrophenia
Tie Wa
Spain
328
Thetis
(Lazy Lizz)
Nynke Staps
Netherlands
329
Amanda
Aluffe
Seren Hwyl
Alyson and Paul Nicholson
Mumbles YC, South Wales
330
Tachys
Edinburgh
Butler’s 1980 list
331
Petawaggy
Algeria
Butler’s 1980 list
332
Circle Game
Dorchester, Dorset
Butler’s 1980 list
333
Fy Nghariad
Triple & masthead rig
Barry, Glamorgan
Butler’s 1980 list
334
Jondies
Co.Down, N Ireland
Butler’s 1980 list
335
Agapi Mou
Triple & masthead rig
Teddington, Middlesex
Butler’s 1980 list
336
Austria
Butler’s 1980 list
337
Austria
Butler’s 1980 list
338
Austria
Butler’s 1980 list
339
Finland
1975 Helsinki Boat Show
Butler’s 1980 list
340
Italy
Butler’s 1980 list
341
Italy
Butler’s 1980 list
342
Italy
Butler’s 1980 list
343
Holland
1975 Hiswa Boat Show
Butler’s 1980 list
344
Otter
Triple & masthead rig
Mossley,
Lancashire
Butler’s 1980 list
345
Rockaway
Midlothian, Scotland
Butler’s 1980 list
346
Italy
Butler’s 1980 list
347
La Quintrala
Italy
Butler’s 1980 list
348
Nina
(Hashnoo)_
Triple & masthead rig
Alan
SW Scotland
349
Charlie Girl II
Triple & masthead rig
Birkenhead, Merseyside
Butler’s 1980 list
350
Redfin
Pepijn & Denise Drost-Ridder
Kudelstaart, the Netherlands
1975 London Boat Show
REDFIN 350
351
Aphrodite (Brock)
Triple & masthead rig
William Eustace
Solent
352
Sulka of Yar
Southampton
Butler’s 1980 list
353
Triple & masthead rig
Norfolk
Butler’s 1980 list
354
Emmanulle
Emsworth, Hants
Butler’s 1980 list
355
Dixie Reb
Italy
Butler’s 1980 list
356
Pollyesther
Greenford, Middlesex
Butler’s 1980 list
357
Niamh
Portadown, N Ireland
Butler’s 1980 list
358
Broomstick
Helensburgh, Dumbartonshire
Butler’s 1980 list
359
Calypso
Lymington, Hants
Butler’s 1980 list
360
Valencia
(Scram)
Triple & masthead rig
Peter Jones
Hopeman, Moray Firth, Scotland
361
Achilles of the North
Merseyside
Butler’s 1980 list
362
Little Plum
Gee Goodrich
Portished Quay Marinas
363
The Crusader
Belfast
Butler’s 1980 list
364
Eole
Luke Howell
Neyland, West Wales
365
Eothen
Dundee
Butler’s 1980 list
366
La Vallette
(Aries II)
Alex Comodini
Zeewolde, Holland
367
Gouda, Holland
Butler’s 1980 list
368
Triple & masthead rig
Swansea, S Wales
Butler’s 1980 list
369
Yasoo
(Firecracker, Peleuson)
Colin Boyd
Lough Neagh
Demo boat Southampton
370
Oran Nan Etta
Edinburgh
Butler’s 1980 list
371
Helen of Kent
Beckenham, Kent
Butler’s 1980 list
372
Avanti (Solva II)
Triple & masthead rig
Lydney, Gloucester
373
Mordros
William Mitchell
Fowey
374
Shumir
Chandlersford, Hants
Butler’s 1980 list
375
Switzerland
1975 Southampton Boat Show
1976 Freidrichshagen
Butler’s 1980 list
376
Geneva, Switzerland
Butler’s 1980 list
377
Geneva, Switzerland
Butler’s 1980 list
378
Geneva, Switzerland
Butler’s 1980 list
379
Geneva, Switzerland
Butler’s 1980 list
380
Germany
Butler’s 1980 list
381
Pan
Germany
Butler’s 1980 list
382
Adebar
Germany
Butler’s 1980 list
383
Sparkey
Steven & Mark Prince
Chichester
384
Great Expectations
Twickenham, Middlesex
Butler’s 1980 list
385
Scylla (Only Money)
Rich wakefield
Lydney
386
Wild Goose II
Balloch, Dunbartonshire
Butler’s 1980 list
387
Lysbeth
Rugeley, Staffs
Butler’s 1980 list
388
Alceste
Bingley, Yorkshire
Butler’s 1980 list
389
Hair
Taunton, Somerset
Butler’s 1980 list
390
Elver
Farnham, Surrey
Butler’s 1980 list
391
Jester
BFPO 30
Butler’s 1980 list
392
Dhokos
Ross White
Falmouth
393
Nimrod
Graham Moučka
Carrickfergus
394
Lanner
London
Butler’s 1980 list
395
Socrates
Grays, Essex
Butler’s 1980 list
396
Germany
Butler’s 1980 list
397
Marco Polo
Egbert Zeimet
Kappeln, Schleswig-Holstein, Northern Germany
398
Laphroaig
Edinburgh
Butler’s 1980 list
399
Cymro
Triple & masthead rig
Loughor, Swansea, S Wales
Butler’s 1980 list
400
Duet
Glasgow
Butler’s 1980 list
401
Pan Achilles
Ambleside, Cumbria
Butler’s 1980 list
402
Wassermann
Germany
Butler’s 1980 list
403
Well Heeled (Blue Fox)
Triple & masthead rig
Colin & Brian Beck
Lough Derg, Ireland
404
Summer Wind
Triple & masthead rig
Winchester, Hants
Butler’s 1980 list
405
Mooie Meisie
Tony War
Humber
406
Germany
1976 Dusseldorf Boat Show
Butler’s 1980 list
407
Sporting Chance
Triple & masthead rig
David Toner     Ian Wallace
Pwllheli
408
Bird of Sunset
Belfast
Butler’s 1980 list
409
Holland
1976 Hiswa Boat Show
Butler’s 1980 list
410
Hector
Chislehurst, Kent
Butler’s 1980 list
411
Shamal IV
Triple & masthead rig
Ed and Lou
Portishead
412
Windsprite
Weymouth, Dorset
Butler’s 1980 list
413
Holland
Butler’s 1980 list
414
Goldie of Aberdour
Cowdenbeath, Fife
Butler’s 1980 list
415
Tumbleweed
Phil Marshall
Cowes
Broken up 2016
416
Germany
Butler’s 1980 list
417
Shadow
Triple & masthead rig
Oldham, Lanc
Butler’s 1980 list
418
Tiger Rag
Carrickfergus, Co Antrim, N Ireland
Butler’s 1980 list
419
Cucumber Wings
Bristol
Butler’s 1980 list
420
Zephyrus
Epsom, Surrey
Butler’s 1980 list
421
Solo Wind
Daventry, Northants
Butler’s 1980 list
422
Red Witch
Wilmington, N Carolina
Butler’s 1980 list
423
Sarah Jane
Chippenham
Butler’s 1980 list
424
Achievement
Triple & masthead rig
Ken Moss
Benfleet, Essex
425
Solus
Triple & masthead rig
Dai Martin
Aberystwyth, W Wales
426
Redgaunlet
Arran Cookson
Falmouth
427
Dolffyn
Leeds
Butler’s 1980 list
428
Calypso
Thorpe Bay, Essex
Butler’s 1980 list
429
Serenity (Troy) (Try Again)
Rodney Campbell
Helensburgh
430
Marie-Claire
Ballinter, Dublin
Butler’s 1980 list
431
Achates
Gosport, Hants
Butler’s 1980 list
432
Germany
Butler’s 1980 list
433
Gloryhole
Kendal, Westmorland
1976 Southampton Boat Show
Butler’s 1980 list
434
Samela
Manchester
Butler’s 1980 list
435
Socrates II (Dollybird)
Ron Smith
Grays, Essex
436
Holland
Butler’s 1980 list
437
Belgum
Butler’s 1980 list
438
Belgum
Butler’s 1980 list
439
Pelides
Triple & masthead rig
Swansea, Wales
Butler’s 1980 list
440
Gonaway
Portsmouth
Butler’s 1980 list
441
Esgargot (GT)
Switzerland
Butler’s 1980 list
442
Nelly
Germany
Butler’s 1980 list
443
Le Milounin
Switzerland
Butler’s 1980 list
444
Devorgilla
Iain Weir
Burntisland, Fife
445
Germany
Butler’s 1980 list
446
Holland
Butler’s 1980 list
447
Belgium
Butler’s 1980 list
448
Japans
Jaap & Ans Prins
Netherlands
449
Andromeda
Triple & masthead rig
Brian Butt
North Devonl
450
Vera
Monaco
Butler’s 1980 list
451
Suva
(Ensis)
Lee Philpot
Swansea
452
Meltemi
Chris Baker
Segas Sailing Club Gillingham
453
Holland
Butler’s 1980 list
454
Ocean Spirit
Triple & masthead rig
Southampton
Butler’s 1980 list
455
Amazing Grace
Gosport
Butler’s 1980 list
456
Ivarka
Stranraer
Butler’s 1980 list
457
Cally (Three Sheets in the Wind)
Groomsport
458
Zeus
Welling, Kent
Butler’s 1980 list
459
Katie
Triple & masthead rig
Blackpool
Butler’s 1980 list
460
Vortex
Enfield
Butler’s 1980 list
461
Patroclus
Triple & masthead rig
Penarth, South Wales
Butler’s 1980 list
462
Pepone
Triple & masthead rig
Epping, Essex
Butler’s 1980 list
463
Snoopy
Triple & masthead rig
Graham Thomas
Cardiff Bay YC
464
Kerhune
Switzerland
Butler’s 1980 list
465
Denmark
Butler’s 1980 list
466
Felicia
Tove Sorlie
Husøy, Tønsberg
467
Barracuda
Triple & masthead rig
Carmarthen, W Wales
Butler’s 1980 list
468
Achille Lauro (Blue Lady)
Daniel van der Zwaan
Lelystad, Netherlands
469
Amaryllis
(Chisaranco)
Bert Taggart
N Ireland
470
Rock me Baby
Switzerland
Butler’s 1980 list
471
Aurora
Philipp
Kiel (Germany)
472
Denmark
Butler’s 1980 list
473
Amelie
(Lastage III) (Helena)
Sebastiaan Verbon
Amersfoort
474
Holland
Butler’s 1980 list
475
Royce
Triple & masthead rig
Anglesey
Butler’s 1980 list
476
Buttercup (GT)
Triple & masthead rig
Southport
Butler’s 1980 list
477
Morocco
Butler’s 1980 list
478
Amazing
(Shurig)
(Panik) TSC
Mick Andrews
Hamble, Southampton
479
Holland
Butler’s 1980 list
480
Israel
Butler’s 1980 list
481
Sundown (Touch of Class)
Ann & Tony Bishop Stephens
Loe Beach Truro
482
Belgium
Butler’s 1980 list
483
Belgium
Butler’s 1980 list
484
Obsession (Sieglynd)
Edward Perkins
Neyland YC Pembrokeshire, West Wales
485
Igamogam
Swansea
Butler’s 1980 list
486
Glenlivet
Germany
1977 Friedrichshafen & Hamburg Boat Show
Butler’s 1980 list
487
Telemachos
Holland
Butler’s 1980 list
488
Bobtail (Sallyroo)
Triple & masthead rig
Colin
Fowey, Cornwall
489
Demonstration boat 1977-1978
Butler’s 1980 list
490
Sally Brown
Oli
Lake of Bienne, Switzerland
1977 Southampton,Hamburg & Copenhagen Boat Shows
491
Germany
Butler’s 1980 list
492
Germany
Butler’s 1980 list
493
Germany
Butler’s 1980 list
494
Germany
Butler’s 1980 list
495
Germany
Butler’s 1980 list
496
Germany
Butler’s 1980 list
497
Germany
Butler’s 1980 list
498
Germany
Butler’s 1980 list
499
Germany
Butler’s 1980 list
500
Lieveling
Andrew Wrafter
Erith YC,
Thames Estuary
501
Spray
Chris Monniot
Chichester Harbour     (Church Rythe)
502
Triple & masthead rig
Edinburgh
Butler’s 1980 list
503
Kathanna
Droitwich,Worcs.
Butler’s 1980 list
504
Saphire III
Penclawdd, Swansea, Wales
1978 London Boat Show
Butler’s 1980 list
505
Genie (Jeannie)
John Schofield
Portchester Sailing Club
506
Rubicon (Chippy II)
Triple & masthead rig
Duncan Stones
Lydney
507
Goosegirl
Triple & masthead rig
Skipton, Yorks.
Butler’s 1980 list
508
Polyxena (Shoestring)
Triple & masthead rig
David & Jan Hockley
Fareham
509
Scherzo
Triple & masthead rig
Bristol
Butler’s 1980 list
510
Anna
Triple & masthead rig
Bristol
Butler’s 1980 list
511
Breizh (Lady Gillian II)
Triple & masthead rig
Jeff Ace
Swansea Marina
512
Zilla
Steve Conway
Loch Lomond
513
Aquarius         (Julie III)
Triple & masthead rig
Jim Doggart
Thornbury
514
Carina (Redherring)
515
Accolade
Cardiff
Butler’s 1980 list
516
Lancaster
Butler’s 1980 list
517
Acerra (Corrie)
Triple & masthead rig
Jeff Powell
Neyland
518
Germany
Butler’s 1980 list
519
Jobiska
Triple & masthead rig
Bristol
Butler’s 1980 list
520
Germany
Butler’s 1980 list
521
Sneezewort
Triple & masthead rig
Lisburn, N Ireland
Butler’s 1980 list
522
Noamh Mel
Greeock, Scotland
Butler’s 1980 list
523
Triple & masthead rig
Barrow-in-Furnace, Cumbria
Butler’s 1980 list
524
Holland
Butler’s 1980 list
525
Gwaihir
Basingstoke, Hants
Butler’s 1980 list
526
Holland
Butler’s 1980 list
527
Leeds
Butler’s 1980 list
528
Beyond Therapy (Euterpe)
Triple & masthead rig
David Harper
Edinburgh
529
Argo (Foxy)
Norman Bowley
Plymouth
530
Mingulay
Cornwall
Butler’s 1980 list
531
Akilis
France
Butler’s 1980 list
532
Lindy Loo
Cardiff
Butler’s 1980 list
533
Melissa
Macclesfield, Cheshire
Butler’s 1980 list
534
Snifter
Triple & masthead rig
Rob Wallis
Thornbury, Severn
535
Blue Rock
Longhope, Glos.
Butler’s 1980 list
536
Welsh Lady
Reading
Butler’s 1980 list
537
Germany
Butler’s 1980 list
538
Germany
Butler’s 1980 list
539
Germany
Butler’s 1980 list
540
Super Achilles
Wentworth, Surrey
1978 Round Britain Race
Butler’s 1980 list
541
Emily (Juno)
Neil Rothwell
Pete Kelly
Maryport
542
Windsong
Triple & masthead rig
Hereford
Butler’s 1980 list
543
Marlyn
Triple & masthead rig
Shrewsbury
Butler’s 1980 list
544
Bingley
Butler’s 1980 list
545
Red Warrior (Wildfire)
Triple & masthead rig
Anna & Roger Calderer
Santa Margarida port, Costa Brava, Northern Catalonia
546
True Blue
Plymouth
547
Isis
Swansea
Butler’s 1980 list
548
Lode Star
Triple & masthead rig
Westbury, Shropshire
Butler’s 1980 list
549
Felix
Triple & masthead rig
Preston, Lancs
Butler’s 1980 list
550
Jaws
Pembroke
Butler’s 1980 list
551
Tarka
Triple & masthead rig
Fishguard
Butler’s 1980 list
552
Sand-Bat
Bristol
Butler’s 1980 list
553
Wirral
Butler’s 1980 list
554
Germany
Butler’s 1980 list
555
Andino
Triple & masthead rig
Llanelli
1979 London Show
Butler’s 1980 list
556
Catrin-M AYC
Triple & masthead rig
Swansea
Butler’s 1980 list
557
Paula II
Triple & masthead rig
Telford
Butler’s 1980 list
558
Bat-Yam
Swansea
Butler’s 1980 list
559
Snipette
Troon
Butler’s 1980 list
560
Clog-Dancer
Triple & masthead rig
Bristol
Butler’s 1980 list
561
Amare (Oh Dear)
Triple & masthead rig
Mike
Orwell, Ipswich
562
Aeolus
(Ida)
Triple & masthead rig
David Alexander-Watts
Greenwich,
Thames estuary
563
Cirdan
J Thompson
D Bendall
Neyland YC
West Wales
564
Acerra
Southampton
Butler’s 1980 list
565
Elloco
Triple & masthead rig
Jack Dobson
Neyland YC
West Wales
566
Triple & masthead rig
london
Butler’s 1980 list
567
Bluefinn
St Edmunds, Suffolk
Butler’s 1980 list
568
Cejenika (Ampelisca)
Rob Cowley
Hamble
569
Forward
David Ardron
Fareham, Hampshire
570
Sea Hawk
Triple & masthead rig
Helston, Cornwall
Butler’s 1980 list
571
Buccaneer (Lady Ailsa)
Gordon Beattie
Loch Lomand
572
Troon, Ayrshire
1979 Troon Fair Boat Show
Butler’s 1980 list
573
London
Butler’s 1980 list
574
Delyn Aur
Trevor Castelino
Orwell, Ipswich
1979 Southampton Boat Show
575
Sarabande
Darrell F Holland
St Pierre Pill, Mathern, Chepstow
576 (disputed number)
Laal Lass
Richard & Mark Worsley
Balmaha, Loch Lomond
576
Dire Straits
Sidney Ashford & Lucy Fraser-Gunn
Lagrannoch
Perth-shire
577
Windsong
Mike Wappett
Ullswater
578
Alice RNSA
Devon
Butler’s 1980 list
579
Triple & masthead rig
Aberaeron, W Wales
Butler’s 1980 list
580
Pied Piper
Stcockbridge, Hants
Butler’s 1980 list
581
Blue Star
Nick Newton
Pembrokeshire
582
Xantho (Romeo Sierra)
Triple & masthead rig
Tony Fenn
Cardiff Bay
Xantho582
Last boat in Butler’s 1980 list
583
Not known
Nothing known
584
Klipspringer
Triple & masthead rig
Norman Anthony
Swansea, South Wales
585
Not known
Nothing known
586
Not known
Nothing known
587
Freebooter
Triple & masthead rig
David R Perkins
Aberaeron, West Wales
588
Not known
Nothing known
589
Not known
Nothing known
590
Seel
Not known
Philip Wright
Hightown, Mersey estuary
591
Not known
Nothing known
592
Mouette Solitaire
Not known
Don Morris
Burnham on Sea
593
Ariadne
(Pot Luck)
Not known
Jack Bamber
Cemaes Bay, Anglesey
594
Sarannah
Not known
Julian Wynne
Anglesey, North Wales
595
Not known
Nothing known
596
Not known
Nothing known
597
Barracuda II
Triple & masthead rig
Mike Ford
Oldbury on Severn
598
Canna
Not known
Pembroke Dock
599
Not known
Nothing known
600
Flying Kipper
(Dolphin)
Not known
João Américo
Portugal
708C
Dream
Not known
Jeremy Batch
Greenwich, London
K621755
All Aboard
(Dawn Tredder) (Olga)
Fin & masthead rig
Steve Evans
Portishead
Evanssteve35
1973/74
1386C
Portia
Fin & masthead rig
Holy Loch
GBR7003
Pink Panther
571???
Seren
Paul Nicholson Alyson Dacey
Mumbles YC
Not known
Mythos    (Optimist)
Triple & masthead rig
Paul Nicholson Alyson Dacey
Mumbles YC
Not known
Canta Libre
Germany
Use your browser ‘back’ button to return